Тайван е повече от сянката на Китай или паронимът на Тайланд. Това е земята на активни вулкани, стотици планини, на перления bubble чай, на кафенетата с котки и на една от най-свободните нации на света.
Опознай с нас едно от многото лица на Далечния Изток и вдъхнови вътрешния си приключенец за незабравима екскурзия до Тайван!
1. Тайван е по-планински остров от Хавай
Огромните планински вериги и скалисти плажове в Тайван се съревновават с тези на Хавай, а по някои показатели дори ги надминават. В Тайван има 268 планини над 3000 метра. В Хавай има само 3, в Хоншу (основният остров на Япония) – 19, а в целият щат Колорадо, емблематичен със своите планини, има едва 119.
Чарът на 100-те тайвански върха, култов списък за планинари, търсещи предизвикателство, не е само в тяхната височина. Техните подножията са покрити с вечнозелени субтропически дървета, а най-високите им точки са заснежени през зимата.
Централната планинска верига се простира по дължината на целия остров, като формира естествена преграда за реките и своебразно разделя западната от източната част на Тайван. На запад се намира планината Юшан, където е и най-високият връх в Североизточна Азия – 3592 метра.
2. Има активен вулкан в столицата (и над 100 горещи извора на острова)
Тайван е геологично активен остров, разположен върху тихоокеанския Огнен пръстен (Pacific Ring of Fire).
Допреди 2017 г. Обаче в Тайван не подозират, че вулканът Датун в столицата Тайпе е активен – няма никакви записки в историята за неговото изригване. Тогава учени откриват магмена камера на 15 км от центъра на столицата!
Общо има четири активни вулканични района. Вулканичната активност обяснява защо има толкова много горещи извори в Тайван, една от най-високите концентрации в света, включително кални горещи извори и 1 от само 3 соленоводни горещи извора в света.
3. Тайван е бивша колония на Япония
За половин век през дългата обща история между двете страни, Тайван е бил японска колония. Освен в архитектурата като шинтоистките светилища и впечатляващи сгради, сред които и престижния Национален Тайвански Университет, досегът с японската култура се забелязва до днес в ежедневието на Тайван.
Например във влаковете се предлагат ‘bian dang’, или ‘bento’ на японски – малки кутии за обяд, които японците са въвели в Тайван, когато са устроили железопътните линии. В много жилища има и символичните за японския стил стаи ‘tatami’, със стъклени плъзгащи врати и меки подове, предназначени за чаени церемонии.
4. Тайван е най-свободната страна в Азия
През 2022 г. “Индексът на човешката свобода” оцени Тайван като най-свободната страна в Азия и 14-тата най-свободна държава в света, изоставайки точно след Канада.
Някои подобни рейтинги включват: най-демократичната страна в Азия, най-свободната преса в Азия, 6-та в света по отношение на икономическата свобода, най-големият прайд парад в Азия и първата (и все още единствена) страна в Азия за узаконяване на равните брачни права.
5. Най-дълго продължилата дъга в света е била в Тайван
На 30 ноември 2018 г. в столицата на Тайван небето е украсено от най-дългата дъга, записана в историята. В продължение на 8 часа и 58 минути, над планинските склонове в Тайпе се виждали 4 дъги, появили се редом една до друга.
Планинският парк до столицата е известен с красиви дъги, които се появяват често с разсейването на дъждовните мъгли.
6. Тайван е родината на перления чай
Има няколко теории за историята на създаването на перления чай (bubble tea), издигнат почти до култ на много места по света днес. Неоспорим е само неговият произход от Тайван.
Най-разпространената история гласи, че през 1988 г. работник в магазин за десерти в Тайчунг е изсипал желиран десерт в студен чай по време на среща. Шефът забелязал и решил, че това е страхотна идея. Все още можеш да посетиш мястото, където се е случило – оригиналния магазин Chun Shui Tang Siwei в Тайчунг.
7. Първите котешки кафенета произхождат от Тайван
Първото в света кафене с котки отваря през 1998 г. в Тайван и все още работи под името Kitten Coffee Garden. В него от началото живеели няколко котки и едно куче, които гостите можели да галят, хранят и снимат.
Често хората свързват котешките кафенета с Япония, но там първото такова заведение отваря през 2004 г. В момента има над дузина котешки кафенета само в Тайпе и над 100 в цялата страна, а има и специално котешко село, наречено Хоутонг.
8. Боклукчийските камиони се движат с класическа музика
По 2-3 пъти на ден по улиците на всеки квартал на Тайван се носи звукът на Für Elise от Бетовен. Това е знак за живеещите там да изтичат навън и да изхвърлят боклука си в камион за смет.
Тези камиони също събират компост във варели, докато камион за рециклиране обикновено се движи плътно зад тях. Тайван има един от най-високите нива на рециклиране в света – 55%. За сравнение, първото място е за Германия с 66%, докато САЩ са под 30, а Япония е под 20.
9. Мост по суша от Китай до Тайван
Мост по суша звучи парадоксално, но така всъщност се нарича 180-километровия Тайвански пролив. Той днес е част от китайското море, но преди ледниковата епоха е бил сухоземен мост, по който е преминал първият човек, достигнал Тайван пеша. Предците на днешните тайвански аборигени вероятно са дошли по-късно с лодка, преди около 6500 години.
В продължение на хилядолетия, проливът разделя културата на континенталната част на Китай от тази на аборигените на остров Тайван.
10. Тайван e център на световната технология
В Тайван се произвеждат 95% от микрочиповете в света, както и 65% от полупроводниците. Според TIME, това прави Тайван почти център на света и ключово място за световната икономика, като производител на най-търгуваният продукт в света, изпреварващ дори петрола.
Микрочиповете и полупроводниците са необходими за всички смартфони, компютри, електроавтомобили и различни други цифрови устройства.
11. Тайван е официално призната държава от само 13 други държави
След като Република Китай е загубила в Гражданската война от Китайската комунистическа партия, нейните лидери (и милиони хора) са избягали в Тайван с надеждата да се върнат у дома някой ден. Това никога не се е случило, така че Тайван все още официално се нарича Република Китай днес.
ООН спря да признава Република Китай за законни владетели на Тайван през 1971 г., а САЩ ги последваха през 1979 г. Сега Китай твърди, че Тайван е една от неговите провинции, с което повечето тайванци не са съгласни.
Китай блокира влизането на Тайван в международни организации и го принуждава да се състезава като „Китайски Тайпе“ на Олимпийските игри.
В момента Тайван има само 13 официални дипломатически молби. От 13-те, девет са малки островни нации.
12. Тайпе 101 е най-високата зелена сграда в света
Тази 500-метрова кула в Тайпе предизвикват интерес по целия свят с няколко любопитни факти за дизайна й. На първо място, Taipei 101 е “зелена сграда” – моделирана от бамбуково стъкло и с изключително ниско потребление на електроенергия и емисии на въглероден диоксид.
От 2009 г насам не държи рекорда за най-висока сграда, но все още държи този за най-тежък амортисьор в света. Това е гигантска люлееща се стоманена топка, тежка 738 тона, която предпазва сградата от падане при земетресение.
Тя притежава и 3-тият най-бърз асансьор в света, който се движи с изненадващите 61 км/ч.
13. В Тайван се провежда най-опасният фестивал в света
Фестивалът на фойерверките Yanshui Beehive се състои всяка година в малко село в Тайнан. Зрители с каски и защитно облекло наблюдават изстрелването на ракети от стойки-кошери, които ги изпращат във всички посоки едновременно, директно в тълпите от хора.
Зрелището се провежда в деня на емблематичния Фестивал на фенерите, когато хиляди фенери се издигат тихо и идилично към небето.
14. В Тайван годината е 113-та
Според календара на Република Китай година 0 е 1912 г., датата на основаването на Тайван като автономна страна. Това носи известно объркване за посетителите в Тайван – например „70-те години“ може да се отнася за 1970-те години или пък за 70-те години в тайванския календар.
За да намерите текущата година, трябва да извадите 1911. Затова и 2024-та е година 113.
15. В Тайван има 4 официални езика
Четирите официални езика на Тайван са тайвански (наричан още тайю, хокиен, холо или миннан), мандарин, хака и формозански аборигенски езици колективно. Английският не е един от тях, но в страната се говори за това да стане „китайско-английска двуезична държава“ до 2030 г.
Ако се возите на Taipei MRT, ще чуете съобщения на 5 езика, които не съвпадат точно с официалните езици. Те са тайвански, мандарин, хака, английски и японски.
Със своята комплексна история и култура, Тайван не отстъпва на останалите азиатски страни по странности и чар, които далеч не се изчерпват с тези 15 интересни факти. Ако искаш да разбереш какво е сладоледена скала и велосипедна релсова линия, опознай Тайван по-отблизо тук.